دوشنبه , آوریل 19 2021
خانه / تغذیه و سلامتی / گیاه مقدسین: فواید ، مضرات و روش استفاده
600x330 - گیاه مقدسین: فواید ، مضرات و روش استفاده

گیاه مقدسین: فواید ، مضرات و روش استفاده

خار مریم یک گیاه دارویی است که دارای خواص ضد التهابی است و از دیگر نام های آن می توان به گیاه خار مریم ، خار جان و خار مریم اشاره کرد. مزایای گیاه مقدس ، نحوه استفاده از آن و مهمترین هشدارها هنگام استفاده از آن چیست.

گیاه مقدسین چیست

خار مریم معمولاً به عنوان یک درمان طبیعی برای افسردگی ، اضطراب و از دست دادن اشتها و همچنین برای بی خوابی و سایر مشکلات شایع سلامتی استفاده می شود.

اروپا خانه اصلی گیاه خار مریم است و به طور معمول در ایالات متحده آمریکا و کانادا نیز یافت می شود. این به دلیل استفاده در تولید بسیاری از محصولات دارویی مشهور است.

گیاه مقدسین کجاست؟

گیاه خار مریم به اشکال مختلفی از جمله چای ، کپسول ، قرص ، تنتور و محصولات مراقبت از پوست که حاوی روغن هستند موجود است. همچنین می توانید آن را به صورت پودر ، یا به صورت خرد شده پیدا کنید.

فواید گیاه مقدسین

از گیاهان مقدس برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند علائم ADHD ، کمبود توجه ، وسواس و اختلال فصلی عاطفی استفاده می شود و از برجسته ترین مزایای آن عبارتند از:

1. عفونت ها را درمان کنید

از جمله مزایای St. همچنین می تواند برای درمان بواسیر به طور طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

این با نتایج مطالعه ای که در سال 2003 در بخش پوست در کلینیک دانشگاهی فرایبورگ آلمان انجام شد ، تأیید شد. در جایی که 18 فرد مبتلا به اگزما با استفاده از این گیاه دو بار در روز و به مدت چهار هفته تحت درمان قرار گرفتند ، که منجر به بهبود قابل توجهی در سایت های درمانی شد.

2. پشتیبانی از ترک سیگار

استفاده از خار مریم با کاهش علائم ترک سیگار و کاهش اثرات منفی ، ممکن است تلاش برای ترک سیگار را افزایش دهد. در جایی که برخی از محققان معتقدند این گیاه قادر به مهار مونوآمین اکسیداز A و B است ، و همچنین به جذب دوپامین و نوراپی نفرین کمک می کند ، که به نوبه خود علائم مرتبط با ترک سیگار را کاهش می دهد.

3. پیشگیری از سرطان

گل و برگ گیاه حاوی هایپرفورین است که برخی شواهد اخیر اثر آن را در مهار سرطان ها مانند سرطان پوست تأیید کرده است. این ممکن است آن را به درمانی امیدوار کننده تبدیل کند و برای تأیید نتایج آن در درمان و پیشگیری از سرطان ، مطالعات بیشتری لازم است.

درمان کم کاری تیروئید با گیاهان و رژیم غذایی

فواید گیاه مقدسین در درمان افسردگی

استفاده از خار مریم به درمان علائم افسردگی و اضطراب خفیف و متوسط ​​کمک می کند و آنچه آن را متمایز می کند این است که عوارض جانبی آن کمتر از عوارض جانبی اکثر داروهای ضد افسردگی دیگر مانند از دست دادن میل جنسی است.

با وجود این ، استفاده از گیاه دارویی ممکن است با استفاده از برخی از انواع داروهای دارویی تداخل داشته باشد ، بنابراین لازم است قبل از استفاده از آن به عنوان درمان با پزشک مشورت کنید ، به خصوص اگر قبلا داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید.

برخی از محققان احتمال می دهند که این گیاه مانند SSRI ها کار کند ، زیرا سروتونین ، نوراپی نفرین و دوپامین بیشتری در مغز تأمین می کند. بنابراین بهبود خلق و خو و درمان علائم افسردگی مانند اختلال عاطفی فصلی ناشی از کمبود نور خورشید و اختلالات اضطراب اجتماعی.

درمان علائم وسواس فکری عملی

وسواس نوعی اختلال روانی است که باعث می شود فرد مبتلا به آن نتواند افکار یا فعالیت های خود را کنترل کند. یک مطالعه نشان داد موفقیت استفاده از گیاه خار مریم در بهبود مورد اختلال وسواس فکری عملی است ، پس از آنکه 12 نفر مبتلا به آن با استفاده از دوز ثابت 450 میلی گرم دو بار در روز تحت درمان قرار گرفتند. این علائم طی یک هفته از شروع درمان به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

از جمله عوارض جانبی گزارش شده می توان به اسهال و اختلال در خواب اشاره کرد و اگرچه از گیاه قدیمی می توان در درمان وسواس استفاده کرد ، اما هنوز بررسی های بیشتری برای تأیید این نتایج لازم است.

فواید گیاه برای زنان

مطالعه ای که در انستیتوی علوم روانشناسی انگلیس انجام شد و شامل 36 زن در سنین 18 تا 45 سال بود ، نشان داد که استفاده از گیاه مقدس به بهبود علائم جسمی و رفتاری PMS کمک می کند ، درصورتی که دوز 900 میلی گرم در هر از روز استفاده شد و برای دو دوره قاعدگی.

آسیب به انیسون و چرا نباید آن را افزایش داد؟

برخی شواهد همچنین نشان داده اند که می توان از گیاهان دارویی برای کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی ، در صورت استفاده با مقداری عصاره کوهوش سیاه استفاده کرد.

نحوه استفاده از گیاه مقدسین

 • درمان افسردگی خفیف: طبق تعدادی از مطالعات و تحقیقات علمی ، یک دوز معمول بزرگسالان ممکن است حدود 300 میلی گرم به شکل کپسول خوراکی باشد که 3 بار در روز همراه با وعده های غذایی مصرف می شود.
 • درمان پسوریازیس: می توانید دو بار در روز و به مدت 4 هفته از پماد گیاه خار مریم استفاده کنید.
 • درمان علائم یائسگی: برای تسکین علائم یائسگی می توان 300 میلی گرم یک بار در روز مصرف کرد و مطالعه دیگر نشان داد که از عصاره گیاه خار جان (حاوی 0.2 میلی گرم در میلی لیتر هیپریسین) با دوز 20 قطره 3 بار در روز برای یک دوره استفاده می شود. دوره دو ماهه
 • درمان زخم های سبک: می توانید روزانه سه بار و برای مدت زمان حداکثر 16 روز از 20٪ گیاه موجود در وازلین روی پوست آسیب دیده استفاده کنید.

دوزهای کودکان

برای درمان افسردگی در كودكان خفیف تا متوسط: برای كودكان بین 6 تا 17 سال می توان دوز 150 تا 300 میلی گرم از گیاه را از طریق دهان برای مدت دو ماه استفاده كرد.

هشدار: شما نباید به طور ناگهانی مصرف دوز گیاه خار مریم را متوقف کنید ، زیرا این امر ممکن است عوارض جانبی احتمالی ایجاد کند ، بنابراین حتماً با گذشت زمان ، وقتی می خواهید مصرف آن را قطع کنید ، دوز دارو را به آرامی کاهش دهید. همچنین باید قبل از استفاده از این گیاه با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مناسب آن را تعیین کرده و از بروز عوارض جانبی احتمالی جلوگیری کنید.

گیاه خار مریم از چه زمانی شروع به کار می کند؟

ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا علائم شما بهتر شود. اما باید قبل از استفاده با پزشک مشورت کنید تا دوز مناسب را با توجه به شرایط تعیین کنید.

اطلاع: گیاه مقدسات ممکن است در معالجه برخی شرایط پزشکی مفید باشد ، اما باید توجه داشت که می تواند با برخی از داروهای دیگر تداخل داشته باشد که این امر می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند ، بنابراین لازم است قبل از استفاده از گیاه با پزشک مشورت کنید

فواید شیر بدون چربی و خواص آن

خسارت به مخمر

هنگامی که دوز متوسط ​​از راه خوراکی مصرف می شود ، تا 12 هفته احتمالاً ایمن است. با این حال ، عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیخوابی
 • اسهال
 • معده ناراحت
 • دهان خشک
 • سردرد
 • سرگیجه
 • بثورات پوستی
 • احساس سوزن سوزن شدن

برخی از افراد ممکن است در معرض نور خورشید نسبت به استفاده از خار مریم ، یا حساسیت شدید به پوست واکنش آلرژیک را تجربه کنند.

زنان حتی در دوزهای منظم و متوسط ​​گیاه دارویی ممکن است در معرض حساسیت شدید پوستی باشند. بنابراین ، هنگام بیرون رفتن حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید ، مخصوصاً برای افراد با پوست روشن.

تداخلات دارویی

خار مریم ممکن است باعث تداخل خطرناک با برخی از انواع داروها شود. به همین دلیل فرانسه استفاده از این گیاه در محصولات را ممنوع کرده است. همچنین ، گیاه در برخی از کشورهای دیگر در دسترس نیست ، مگر فقط با نسخه.

بنابراین لازم است قبل از استفاده از گیاه خار مریم با هر نوع داروی دارویی با پزشک مشورت کنید. در میان انواع این داروها:

 • داروهای ضد افسردگی
 • برخی از داروهای شیمی درمانی
 • برخی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • داروهای حساس به نور
 • داروهای رقیق کننده خون
 • قرص های ضد بارداری
 • داروهایی که توسط کبد تغییر کرده و تجزیه می شوند

هنگام استفاده احتیاط کنید

 • خار مریم برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود
 • مصرف آن برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است شرایط را بدتر کند.
 • برای افراد مبتلا به اختلال دو قطبی یا افسردگی اساسی توصیه نمی شود.
 • این گیاه ممکن است در بعضی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی روان پریشی ایجاد کند.

خار مریم ممکن است بر سطح سروتونین در مغز تأثیر بگذارد ، که می تواند در عمل های جراحی تداخل ایجاد کند. بنابراین ، حداقل دو هفته قبل از جراحی باید استفاده از آن قطع شود.

.

درباره‌ی جواد عصمتی

حتما ببینید

الأنف بالعسل 310x165 - آیا رینیت آلرژیک با عسل قابل درمان است؟

آیا رینیت آلرژیک با عسل قابل درمان است؟

اگرچه برخی از داروهای بدون نسخه برای آلرژی های فصلی در دسترس است ، اما …

دیدگاهتان را بنویسید