Home / سبک زندگی اهل بیت / پاسخهای امام رضا (ع) به سوالات مامون درباره رجعت، تناسخ، غلو و…

پاسخهای امام رضا (ع) به سوالات مامون درباره رجعت، تناسخ، غلو و…

شفقنا-به دستور مامون ، مجلسی از فقها و فیلسوفان ، فرقه های مختلف ، در حضور امام رضا علیه السلام تشکیل شد ، و خود مامون نیز در مجلس شرکت نمود .

در این مجلس ، یکی از علما از امام پرسید : « مقام امامت برای مدعی آن ، از چه راه ثابت می شود ؟ »

امام : « با تصریح پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم و دلایل ، ثابت می گردد . »

عالم : « دلالت بر صدق امامت چیست ؟ »

امام : « در علم و استجابت دعای او . »

عالم : شما چگونه از حوادث خبر می دهید ؟ »

امام : بر اساس

عهدی که بین ما و رسول خدا صلی علیه و آله وسلم وجود دارد . »

عالم : شما از دلهای مردم چگونه خبر می دهید ؟ »

امام : آیا سخن پیامبر صلی الله به شما نرسیده است که فرمود :

اتقوا فراسه المومن فانه ینظر بنورالله :

« مراقب فراست و تیز هوشی مومن باشید چرا که او به کمک نور خدا می نگرد .

عالم : آری این سخن به ما رسیده است . »

امام : « هیچ مومنی نیست مگر اینکه دارای هوش تیز و سرعت انتقال است ، و با نور خدا به اندازه ایمان و بصیرت و شناختش ، به اشیاء می نگرد ، و خداوند در وجود امامان ، آنچه را که در میان همه مومنان پخش کرده ، جمع نموده است ( یعنی همه فضایل و فراست مومنان ، در وجود ما موجود است ) قرآن در آیه ۷۵ سوره حجر می فرماید :

ان فی ذلک لایات للمتوسمین .

« در این سرگذشت عبرت انگیز ( عذاب قوم لوط ) برای هوشیاران ، نشانه هایی است . »

نخستین کس از بین هوشیاران پیامبر صلی الله بود ، سپس امیرمومنان علی علیه السلام و پس از آن ، حسن علیه السلام ، حسین علیه السلام و امامان و فرزندان حسین علیه السلام تا روز قیامت . »

در این هنگام مامون به امام رضا علیه السلام نگاه کرد و گفت : « ای ابوالحسن ! بر بیان خود بیفزا ، و بیشتر ما را بهره مند کن ، و خصایص امامان را که خداوند

عطا فرموده است بر شمر ! »

امام : « خداوند ما را با روحی که از جانب اوست تایید می کند ، آن روح پاک و مقدس است و از فرشتگان نیست ، همراه هیچ کس از پیشینیان نبوده ، فقط با پیامبر اسلام صلی الله و با امامان است . آن روح ، امامان را تایید و موفق می سازد ، و آن ستونی از نور بین ما و خدای بزرگ است . »

مامون : « به من خبر رسیده که گروهی در حق شما غلو ( زیاده روی ) می کنند ، و مقام شما را از حد و مرز خود بالا می برند . »

امام : پدرم از پدرانش تا رسول خدا صلی الله نقل کردند که فرمود : « مرا زیادتر از شایستگیم ، بالا نبرید ، زیرا خداوند قبل از آنکه مرا به پیامبری بپذیرد ، مرا به عنوان عبد ( بنده ) پذیرفت ، خداوند می فرماید :

ما کان لبشر ان یوتیه الله الکتاب و الحکم و النبوه ثم یقول للناس کونوا عباداً من دون الله و لکن کونوا ربانیین بما کنتم تعلمون الکتاب و بما کنتم تدرسون و لا یامرکم ان تتخذاو و الملائکه و النبین اربابا ایامرکم بالکفر بعد اذ انتم مسلمون .

« برای هیچ بشری سزاواتر نیست که خداوند کتاب آسمانی و حکم و نبوت به او دهد و سپس او به مردم بگوید غیر از خدا ، مرا پرستش کنید بلکه سزاوارتر مقام او این است که بگوید ) مردم الهی باشید به آن گونه که کتاب خدا را آموخته

اید و درس خوانده اید و نه اینکه شما را دستور دهد که فرشتگان و پیامبران را پروردگار خود انتخاب کنید – آیا شما را به کفر دعوت می کند ، پس از آنکه مسلمان شدید ؟ ( آل عمران / ۷۹ و ۸۰ )

امام رضا علیه السلام افزود : « امام علی علیه السلام فرمود : دو گروه در مورد من به هلاکت رسیدند ، و من بی تقصیرم : دوست تندرو و دشمن افراطی و من در پیشگاه خدا از کسی که در حق ما زیاده روی کند ، بیزازی می جویم مانند بیزاری عیسی علیه السلام از مسیحیان افراطی که در قرآن ( آیه ۱۱۶ و ۱۱۷ سوره مائده و ۱۷۲ نساء و ۷۵ مائده ) آمده است .

مامون : نظر شما درباره رجعت ( بازگشت مردگان در دنیا چیست ؟ »

امام : « رجعت حق است : در میان امتهای پیشین بوده ، و قرآن از رجعت سخن گفته است ، و رسول خداصلی الله فرمود : « در این امت همه آنچه در امتهای قبل بود ، بدون کم و کاست نیز هست ، و وقتی که حضرت مهدی علیه

السلام از فرزندانم ، خروج و قیام کردم ، عیسی از آسمان فرود می آید و در نماز به او اقتدا می کند اسلام در آغاز ، غریب بوده ، و در آینده نیز غریب خواهد شد ، خوشا به حال غریبها . »

شخصی از سول خدا صلی الله پرسید « پس از آن چه خواهد شد ؟ » پیامبر صلی الله در پاسخ فرمود

: « آنگاه حق به صاحبش بر می گردد . »

مامون شما درباره تناسخ ( انتقال روح مرده به زنده دیگر ) چه می گویید ؟ »

مامون : « کسی که معتقد به تناسخ باشد به خدا کافر شده و بهشت و دوزخ را انکار کرده است .

مامون : « شما درباه مسخ شدگان چه می گویید ؟ »

امام : « آنها قومی بودند که خداوند بر آنها غضب کرد و به صورت ( میمون و خوک ) مسخ نمود ، و پس از سه روز مردند و نسلی از آنها بجای نماند .

آنچه در دنیا از میمون و خوک . . . و وجود دارد که نام مسخ شده بر آنها نهاده اند ، مانند سایر حیوانات حرام گوشت هستند . »

مامون : « ای ابوالحسن ! خداوند مرا بعد از تو زنده نگذارد ، سوگند به خدا علم صحیح ، تنها در نزد تو در نزد خاندان شما است ، و علوم پدرانت به نزد تو منتهی شده است ، خداوند از اسلام و مسلمانان ، جزای نیکی به تو عنایت کند . »

حسن بن جهم که یکی از حاضران در مجلس بود ، می گوید : « در پایان مجلس ، امام رضا علیه السلام برخاست و به خانه اش رفت و من به دنبالش رفتم و در خانه اش به او عرض کردم : « ای پسر رسول خدا ! شکر و سپاس خدا را که شایستگی شما بروز کرد ، و مامون احترم شایانی از شما نمود و گفتار شما را پذیرفت .

امام فرمود : « ای پسر جهم ! احترامهای مامون شما را فریب ندهد او بزودی با زهر مرا می کشد و این سخن بین من و تو محرمانه باشد این عهدی است از رسول خدا به من تا زنده ام آن را به هیچ کس نگو . »

حسن به جهم می گوید : این موضوع را به هیچ کس نگفتم ، تا آن موقع که آن حضرت را در طوس ، مسموم کردند . . . . »

این یک نمونه از بیانات امام رضا علیه السلام در مجلس علما و بزرگان بود ، که نقش بسزایی در استحکام مبانی فرهنگی شیعی داشت .

انتخاب شفقنا از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام ( دانستنی های رضوی ۲ )

انتهای پیام

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگراممنبع : شفقنا

About javadesmaty

Check Also

ما یهود ستیز نیستیم

رهبر انقلاب صبح امروز در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی‌ گفت: ما …

پاسخی بگذارید