سه‌شنبه , می 18 2021
خانه / سبک زندگی اهل بیت / با خواص شنبلیله آشنا شویم.
2941610 - با خواص شنبلیله آشنا شویم.

با خواص شنبلیله آشنا شویم.

بسم الله الرّحمن الرّحيم

و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله على اعدائهم اجمعين

 

 

 

 

 

 

 

 

شنبلیله

 

 

 

 

 

گیاه شنبلیله به دلیل خواص آروماتیک و عطری که دارد معروف است. این گیاه اغلب برای ایجاد بوی خوش و تحریک اشتها به غذا اضافه می شود.

 

 

 

 

 

 در طب سنتی چین از تخم شنبلیله به عنوان تونیک و برای درمان ضعف پاها استفاده می شود. در هند علاوه بر استفاده از این گیاه به عنوان چاشنی در غذا، به عنوان محرک تولید شیر نیز استفاده می شود. از شنبلیله برای درمان سوء هاضمه و طاسی سر نیز استفاده شده است. در روم باستان از شنبلیله برای القای زایمان استفاده می شده است.

 

 

 

 

 

مصرف دست کم پنج گرم تخم شنبلیله باعث کاهش قند خون می شود. مقادیر پایین تر ممکن است موثر نباشند.

 

 

 

 

این خاصیت شنبلیله به دلیل کاهش جذب قند از روده و افزایش ترشح انسولین باشد. در مطالعه ای اثر کاهنده قند خون تخم خام شنبلیله از نوع آب پز آن بیشتر بود. در صورت مصرف همزمان شنبلیله با داروهای کاهنده قند خون، سطح قند خون باید پایش شود.

 

 

 

 

 

 

در مطالعات کاهش تری گلیسرید و کلسترول نیز به دنبال مصرف شنبلیله دیده شده است. بخشی از این اثر ممکن است به دلیل افزایش دفع کلسترول از صفرا باشد. تخم شنبلیله ممکن است باعث کاهش درد قاعدگی نیز شود.

 

سقط جنین ۳۲ برابر بیشتر از کرونا منجر به مرگ شده است!

 

 

 

 

 

نکات مورد توجه در زمان مصرف شنبلیله:

 

 

 

 

زنان باردار باید از مصرف زیاد از حد شنبلیله خودداری نکنند. در مطالعات حیوانی تاثیر محرک این گیاه بر انقباضات رحم مشاهده شده است.

 

 

 

 

شنبلیله به دلیل داشتن مقادیر زیادی فیبر موسیلاژ، ویسکوزیته زیادی در روده ایجاد می کند. بنابراین ممکن است بر روی جذب داروهای خوراکی اثر بگذارد. در نتیجه داروهای خوراکی باید با فاصله از ترکیبات حاوی شنبلیله مصرف شوند.

 

 

 

 

 

مصرف شنبلیله در کنار داروهایی که سطح پتاسیم خون را کاهش می دهند مانند بعضی دیورتیک ها، مسهل ها، کورتون ها و مواردی از این قبیل ممکن است باعث تشدید افت پتاسیم خون شود.

منبع : shiateb.com

قالب وردپرس

درباره‌ی جواد عصمتی

حتما ببینید

0cb449f2 43c1 414c 8b98 a5526c9e22ad 310x165 - توصیه های لازم جهت جلوگیری از ضعف بینایی به هنگام استفاده از تلفن همراه و رایانه و ...

توصیه های لازم جهت جلوگیری از ضعف بینایی به هنگام استفاده از تلفن همراه و رایانه و …

بسم الله الرّحمن الرّحيم و صلّى اللّه على محمّد و آله الطّاهرين و لعنة الله …

دیدگاهتان را بنویسید