شنبه , اکتبر 31 2020
خانه / سبک زندگی اهل بیت / ارتباط تغییر ساعت بهاری و پاییزی و بروز سکته های قلبی مقالات

ارتباط تغییر ساعت بهاری و پاییزی و بروز سکته های قلبی مقالات

(صرفه جویی در زمان نور روز) به معنای جلو بردن ساعت در بهار به میزان یک ساعت و عقب بردن آن در پاییز به میزان یک ساعت است. این انتقال­ ها، می­توانند ریتم­ های زمان زیست شناختی را مختل کنند و بر مدت و کیفیت خواب تأثیر بگذارند و این اثرات، چند روز پس از جابجایی ­ها ادامه پیدا می­کنند.

ما تأثیر این جابجایی­ها را بر میزان بروز سکته­ی قلبی حاد آزمایش کردیم. برای محاسبه­ی نرخ بروز، بروز سکته­ی قلبی حاد در طی هر هفت روز اول پس از انتقال بهار یا پاییز را با  میانگین بروز در روز­های متناظر هفته، دو هفته قبل و دو هفته بعد از روز مورد نظر مقایسه کردیم. برای مثال، برای سه شنبه­ی پس از انتقال، بروز در آن سه شنبه را تقسیم بر میانگین بروز در سه شنبه­ی دو هفته­ی پیش و میانگین بروز در سه شنبه­ی دو هفته­ی بعد می­کردیم. ما از داده­های دفتر ثبت سکته­ی قلبی سوئد استفاده کردیم که اطلاعاتی با کیفیت بالا را در رابطه با همه­ی سکته­های قلبی حاد درون کشور را از سال 1987 فراهم می­کند. نرخ­های بروز -به عنوان مقیاس­های ریسک نسبی- و فاصله­ی اطمینان دقیق 95% محاسبه شدند.

 بروز سکته­ی قلبی حاد در سه روز اول پس از انتقال به DST در فصل بهار به طور معناداری افزایش پیدا کرد (شکل. A1). نرخ بروز برای هفته­ی اول پس از تغییر در فصل بهار- که از طریق تقسیم میزان بروز در هفت روز هفته بر میانگین بروز هفتگیِ دو هفته قبل و دوهفته بعد محاسبه شد-  برابر با 051/1 (با فاصله اطمینان 95%، 032/1 تا 071/1) بود. در مقابل، بعد از خارج شدن از DST در فصل پاییز، فقط روز­ اول به طور معناداری تحت تأثیر قرار گرفتند (شکل. B1)؛ نرخ بروز در کل هفته برابر با 985/0 (فاصله اطمینان 95%، 969/0 تا 002/1).

تأثیر انتقال به DST در فصل بهار، بر میزان بروز سکته­ی قلبی حاد در زنان تا حدی از مردان چشم گیر­تر بود، و تأثیر (انتقال) در فصل پاییز، در مردان بیش از زنان بود. تحلیل­های جداگانه از دوره­های 1996-1987 و 2006- 1997 اساسا نتایج یکسانی را با تحلیل­های دوره­ی 2006-1987 نشان داد. اثرات جابجایی­ها (جابجایی زمانی) همواره برای افراد زیر 65 سال نسبت به افراد 65 سال به بالا چشم­گیر­تر بود.

محتمل­ترین توضیح برای یافته­های ما، اثر مخرب محرومیت از خواب بر سلامت قلبی-عروقی است. طبق مطالعات آزمایشی، این اثر مخرب، شامل غلبه­ی فعالیت سمپاتیک و افزایش سطوح سایکوتین­های پیش برنده­ی التهاب است. داده­های ما پیشنهاد می­کند که ممکن است اجتناب از تغییرات ناگهانی در ریتم­های بیولوژیک برای افرادِ آسیب پذیر، مفید باشد.

فرض بر این بوده­است که جوامع غربی به صورت مزمن محرومیت از خواب دارند. زیرا در قرن بیستم، متوسط میزان خواب از 9 ساعت به 5/7 ساعت کاهش پیدا کرد. بنابراین، بررسی این نکته مهم است که آیا با افزایش میزان خواب می­توانیم اثرات سودمند به دست آوریم. این یافته که به نظر می­رسد احتمال خوابِ بیشتر، در اولین روز کاری پس از تغییر زمان در پاییز ایمنی بخش باشد جذاب است. دوشنبه در بین روز­های هفته، با بالاترین ریسک حمله­ی قلبی حاد مرتبط است و برای توضیح این پدیده، استرس روانی شروع یک هفته­ی کاری جدید و افزایش فعالیت، به عنوان یک توضیح احتمالی (برای این افزایش ریسک) پیشنهاد شده­اند.  نتایج ما احتمال وجود یک عنصر دیگر مرتبط با خواب را در بروز بیشتر حمله­ی قلبی حاد در روز دوشنبه بالا می­بَرد. مطالعات ثبت روزانه­ی خواب پیشنهاد می­کنند که زمان­های خوابیدن و بیدار شدن در آخر هفته­ها، دیر­تر از روز­های هفته است: می­توان این فرضیه را مطرح کرد که زودتر بیدار شدن از خواب در اولین روز هفته و در نتیجه محرومیت جزئی از خواب، تأثیر قلبی-عروقی مخرب در برخی افراد دارند. این تأثیر، با خارج شدن از DST در فصل پاییز کمرنگ­تر است، زیرا امکان خواب بیشتر را فراهم می­کند. مطالعات لازم است این احتمال را مورد بررسی قرار دهند که یک الگوی هفتگی ثابت­تر برای بیدار شدن در صبح و خوابیدن در شب، یا کمی دیر­تر بیدار شدن در دوشنبه، ممکن است از برخی سکته­های قلبی حاد پیشگیری کند.

(ترجمه­ی سمت چپ: نرخ بروز)

شکل 1. نرخ­های بروز سکته­ی قلبی حاد در هفت روز اولِ پس از تغییرات ساعت در بهار و پاییز برای صرفه جویی در زمان نور روز. میزان بروز، از طریق نسبت تعداد سکته­های قلبی حاد  (به عنوان تشخیص اصلی) در روز معین بعد از انتقال، به میانگین تعداد در روز­های متناظرِ دو هفته قبل و دو هفته بعد نشان داده می­شود (هر دو دسته اعداد در قسمت بالایی نمودار ارئه شده­اند). تحلیل­ داده­ها برای جابجایی زمان در فصل بهار بر اساس 15 سال بین سال­های 1987 و 2006 است که در آن دوره زمانی، روز جشن ایستر (Easter Sunday)، روز جابجایی نبود (پنل A). تحلیل داده­ها برای جابجایی زمان در فصل پاییز بر اساس 20 سال بین سال­های 1987 و 2006 است (پنل B). دوره­ی کنترل، به عنوان روز­های متناظر هفته، دو هفته قبل و دو هفته پس از روز مورد نظر تعریف شد. در بهار (پنل A)، هدف ما این بود که از تداخل با جشن ایستر – تنها تعطیلی عمومی که می­توانست نتایجمان را تحت تأثیر قرار دهد- اجتناب کنیم. برای سال­هایی که در آن­ها جشن ایستر دو هفته پس از یکشنبه­ای که در آن جابجایی زمان بهار اتفاق افتاده بود برگزار می­شد، ما دوره­ی کنترل برای یکشنبه­ی تغییر را، یکشنبه­ی سه هفته قبل و یکشنبه­ی سه هفته بعد تعریف کردیم (بنابراین از جشن ایستر عبور می­کردیم). زمانی که جشن ایستر را مستثنی نمی­کردیم، اگر با روز جابجایی زمان یا روز­های کنترل همزمان می­شد، حتی انداره اثر(effect size) بزرگتری در رابطه با جابجایی زمان در فصل بهار مشاهده کردیم. تعداد سکته­های قلبی حاد در یکشنبه­ی تغییر (یکشنبه­ای که جابجایی زمان در آن اتفاق می­اقتاد)  در مقایسه با یکشنبه­های کنترل، برای تفاوت طول روز  تنظیم شد (برای مثال.، 23 ساعت در مقابل 24 ساعت در فصل بهار [پنل A] و 25 ساعت در مقابل 24 ساعت در فصل پاییز [پنل B]). نتایج تحلیل­های ثانویه  برای هر دو فصل بهار و پاییز –که شامل سکته­های قلبی حاد بودند که یا تشخیص اصلی بودند یا تشخیص ثانویه- اساسا با  نتایج تحلیل­هایی که صرفا شامل تشخیص­های اصلی بودند شباهت داشتند، همانگونه که نتایج تحلیل­های جابجایی زمان در فصل بهار -که محدود به کیس­های کشنده بودند- نیز شبیه به نتایج تحلیل­هایی بودند که صرفا شامل تشخیص­های اصلی بودند. برای جابجایی زمان که در فصل پاییز اتفاق می­افتاد، بر خلاف تحلیل­های همه­ی سکته­های قلبی حاد، تحلیل­هایی که محدود به موارد کشنده بودند، کاهش کوچک­تری در میزان بروز سکته قلبی حاد در روز دوشنبه  نشان دادند، و ریسک سکته­ی قلبی حادِ کشنده، طی هفته­ی اول پس از تغییر افزایش پیدا کرد. ستون­های I، فاصله اطمینان 95% را نشان می­دهند.


لینک : ravazadeh.com

قالب وردپرس

درباره‌ی جواد عصمتی

حتما ببینید

ببینید | ساختمان‌هایی که در زلزله وحشتناک مرز یونان و ترکیه با خاک یکسان شده‌اند

تصاویری از خسارات وارد شده به ساختمان‌های در زلزله وحشتناک مرز یونان و ترکیه را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =