سه‌شنبه , می 18 2021
خانه / تغذیه و سلامتی / آیا رینیت آلرژیک با عسل قابل درمان است؟
الأنف بالعسل 600x330 - آیا رینیت آلرژیک با عسل قابل درمان است؟

آیا رینیت آلرژیک با عسل قابل درمان است؟

اگرچه برخی از داروهای بدون نسخه برای آلرژی های فصلی در دسترس است ، اما برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند به دنبال درمان های طبیعی برای آن باشند. یکی از محبوب ترین داروهای طبیعی که گفته می شود به درمان علائم رینیت آلرژیک کمک می کند ، عسل خام است. آیا می توان رینیت آلرژیک را با عسل درمان کرد؟

رینیت آلرژیک

آلرژی بینی نوعی بیماری است که علائمی شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی ، احتقان و فشار سینوس ایجاد می کند. به آن تب یونجه ، رینیت آلرژیک یا آلرژی فصلی نیز گفته می شود.

اما بر خلاف سرماخوردگی ، حساسیت بینی به دلیل ویروس ایجاد نمی شود ، زیرا این یک واکنش آلرژیک به مواد حساسیت زای داخلی یا خارجی مانند کنه های گرد و غبار ، گرده گل و حیوان خانگی است.

علائم رینیت آلرژیک

علائم رینیت آلرژیک شامل موارد زیر است:

  • آبریزش بینی
  • خارش بینی و سقف گلو
  • قرمزی و التهاب چشم
  • تورم پوست زیر چشم
  • سرفه کردن
  • عطسه کردن
  • احساس غرق شدن
  • سردرد
  • مشکل تنفس

درمان رینیت آلرژیک با عسل

عسل ، به ویژه عسل خام ، به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و التهابی ، در درمان بسیاری از علائم مانند گلودرد و سرفه مشهور بود.

اما با توجه به درمان رینیت آلرژیک با عسل ، نتایج مطالعات در مورد اثر عسل در درمان علائم آلرژیک فصلی متناقض است. برخی مطالعات نشان داده است که مصرف عسل ، چه خام و چه پاستوریزه ، به منظور درمان علائم رینیت آلرژیک در افراد شرکت کننده در مطالعه ، با خوردن روزانه یک قاشق عسل خام منجر به بهبود علائم آنها نمی شود.

ببینید | تاریخچه واکسن‌سازی در ایران

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف دوز عسل ممکن است به بهبود علائم در طی 8 هفته کمک کند. در اینجا ، تئوری درمان رینیت آلرژیک با عسل بر اساس مفهومی به نام ایمنی درمانی شکل گرفت. مقدار کمی از چیزهایی که به آن حساسیت دارید را به دست می آورید که باعث می شود حساسیت شما نسبت به آن چیز کمتر شود.

برخی از افراد معتقدند كه عسل خام ممكن است دارای درصدی از گرده باشد و پس از یك دوره درمان و در دوزهای بیشتر ، بدن شروع به ایجاد ایمنی نسبت به ماده آلرژی زا می كند.

این ایده ممکن است شبیه ایده تزریق آلرژی باشد ، که با قرار دادن در معرض نوع خاصی از گرده یا مخلوطی از گرده که در فواصل منظم تزریق می شود ، برای درمان آلرژی در افرادی که به گرده حساسیت دارند ، استفاده می شود.

اما تفاوت این دو روش در این است که در موارد آلرژی ، مقدار گرده مشخص است و تحت نظر پزشک به تدریج تا حد معینی افزایش می یابد.

اما در حقیقت ، هیچ کس راهی برای دانستن اینکه شما می توانید دقیقاً چه عسل خریداری کرده اید را ندارد. همچنین ، ممکن است به گرده موجود در عسل حساسیت نداشته باشید.علت اصلی رینیت آلرژیک ، گرده درختان و علف های هرز است ، نه گرده ای که زنبورها از گل ها منتقل می کنند.

بنابراین ، ممکن است تعیین اثربخشی عسل در درمان رینیت آلرژیک یا توصیه مقادیر خاصی که فرد می تواند روزانه برای درمان مصرف کند ، دشوار شود.

حقیقت در مورد فواید بابونه برای کلیه چیست؟ سایر مزایای آن برای سلامتی چیست؟

بعلاوه ، هیچ تضمینی در مورد میزان گرده در عسل وجود ندارد (در مورد افرادی که نسبت به گرده زنبور عسل حساسیت زیادی نشان می دهند).

از طرف دیگر ، گرچه عسل در درمان رینیت آلرژیک اثبات نشده است ، اما هنوز هم می توان از عسل به عنوان جایگزین مناسبی برای غذاهای شیرین استفاده کرد و برخی نیز از آن به عنوان سرکوب کننده سرفه طبیعی و گلودرد استفاده می کنند.

اطلاع: مصرف عسل به کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است عسل باعث مسمومیت غذایی در نوزادان شود. همچنین برخی از افرادی که به گرده زنبورعسل حساسیت دارند ممکن است پس از مصرف عسل واکنش آلرژیک شدیدی (آنافیلاکسی) داشته باشند.

.

درباره‌ی جواد عصمتی

حتما ببینید

5549435 310x165 - ببینید | تصاویر زیبا از جست و جوی کرونا در وسط میدان کورس بهاره گنبد

ببینید | تصاویر زیبا از جست و جوی کرونا در وسط میدان کورس بهاره گنبد

در استان گلستان تا کنون بیش از ۵۷ هزار مورد تست کرونا از افراد مشکوک …

دیدگاهتان را بنویسید