دوشنبه , سپتامبر 21 2020
خانه / تغذیه و سلامتی / کافئین … بدون آن ، آیا می توانید روز خود را با همان فعالیت شروع و به پایان برسانید!

کافئین … بدون آن ، آیا می توانید روز خود را با همان فعالیت شروع و به پایان برسانید!

صبح از خواب بیدار شدن ، پایان کار آخر و شیفت شب یا ضرب و شتم خستگی و بی حالی بعد از ظهر! میلیاردها نفر به همین دلیل و به دلایل زیادی به کافئین وابسته هستند و علی رغم این ، در مورد کافئین همیشه بخاطر آسیبی که به آن وارد می شود صحبت می شود ، اما آیا نباید در مورد آن انصاف داشته باشید؟

در همان زمان که کافئین اضافی منجر به آسیب می شود ، در حال حاضر مقدار زیادی فواید قبل از نوشیدن مقدار زیادی و قبل از بیش از حد مجاز ارائه می دهد ، بنابراین در اینجا همه چیز در مورد کافئین و اثرات آن و حداکثر حد مجاز است.

کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین یک محرک طبیعی است که در بسیاری از محصولات گیاهی به ویژه در قهوه ، چای و کاکائو یافت می شود … علاوه بر محصولات تولیدی حاوی کافئین ، مانند: قرص های کافئین – آب نرم – نوشیدنی های انرژی زا … به طور کلی ، کافئین سیستم عصبی مرکزی و مغز را تحریک می کند ، که باعث می شود شما احساس انرژی و انرژی می کنید.

کافئین چگونه کار می کند؟

پس از مصرف کافئین ، مستقیماً از روده جذب شده و به جریان خون و سپس به کبد منتقل می شود و در آنجا به ترکیباتی که بر عملکرد اندام های مختلف به ویژه مغز (سیستم عصبی مرکزی) تأثیر می گذارند ، تجزیه و تحلیل می شود.

عملکرد کافئین برای جلوگیری از اثر آدنوزین است (آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی است که باعث آرامش مغز می شود و باعث می شود شما احساس خواب آلودگی و خستگی کنید ، به این معنی که اعلام می کند وقت آن است که بخوابید و آدنوزین در طول روز تجمع می یابد که باعث خستگی شب شما می شود).

از طرف دیگر ، کافئین به گیرنده های آدنوزین در مغز متصل می شود ، اما آنها را فعال نمی کند ، بنابراین اثر آدنوزین را مسدود می کند ، احساس فعالیت می کند و خستگی و خستگی را کاهش می دهد.

علاوه بر این ، علاوه بر افزایش فعالیت انتقال دهنده های عصبی: دوپامین و نور آدرنالین ، می تواند بر روی سطح آدرنالین در خون تأثیر بگذارد و منجر به افزایش آن شود.

این ترکیب اثرات علاوه بر تأثیر روانشناختی ، مغز را تحریک می کند و باعث افزایش حالت فعالیت ، هوشیاری و تمرکز می شود و به طور کلی تمایل دارد که تأثیرات خود را به سرعت روی بدن بگذارد ، بنابراین مقدار کافئین در یک فنجان قهوه می تواند کمتر از 20 دقیقه طول بکشد تا به جریان خون برسد ، حدود یک ساعت طول می کشد تا به حداکثر سطح اثربخشی (اثربخشی کامل) برسید.


کافئین در کجا یافت می شود؟

کافئین در کجا یافت می شود؟

کافئین به طور طبیعی در برگ برخی گیاهان و در دانه ها و مغزها یافت می شود … آنچه در زیر می آید میزان کافئین در هر 240 میلی لیتر نوشیدنی های زیر است:

نوشیدنی چه مقدار کافئین
اسپرسو 720–240 میلی گرم
قهوه 102–200 میلی گرم
یرابا مات 130–65 میلی گرم
نوشیدنی های انرژی زا 160-50 میلی گرم
چای 120-40 میلی گرم
نوشیدنی بدون الکل 40 – 20 میلی گرم
کافه D (قهوه بدون کافئین) 12 – 3 میلی گرم
کاکائو 7 – 2 میلی گرم
شیر کاکائو 7 – 2 میلی گرم

علاوه بر نوشیدنی ها ، کافئین در برخی از انواع غذاها نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، شکلات شیر ​​حاوی بین 15-15 میلی گرم کافئین در هر 28 گرم است ، در حالی که شکلات تلخ حاوی 5 تا 35 میلی گرم کافئین در هر 28 گرم است.

کافئین همچنین به صورت غلیظ در “قرص های کافئین” با محتوای 100-200 میلی گرم در هر قرص یافت می شود که تقریباً معادل کافئین در یک فنجان کوچک قهوه آمریکایی است.

بعلاوه ، این دارو در برخی از داروها (بعضی از آنها که به نسخه نیاز دارند و برخی دیگر به نسخه تجویز نمی شوند) نیز یافت می شود مانند: داروهای سرماخوردگی – درمان آلرژی – مسکن ها – مکمل های کاهش وزن.

شاید برایتان جالب باشد: قرص های کافئین … وقتی فنجان قهوه شما با یک قرص بسیار کوچک رقابت می کند


فواید کافئین

فواید کافئین

1 – عملکرد مغز و روحیه را بهبود ببخشید

کافئین توانایی مسدود کردن آدنوزین و کاهش سطح آن را دارد ، و این منجر به افزایش نسبی سایر انتقال دهنده های عصبی و مولکول ها مانند: دوپامین – آدرنالین سبک می شود … و این تغییر علاوه بر بهبود وضعیت روانی ، در افزایش کارایی فرآیندهای فکری نیز مفید است:

 • شرکت کنندگانی که 450-37.5 میلی گرم کافئین مصرف کرده بودند علاوه بر افزایش هوشیاری ، تمرکز و واکنش ها ، در حافظه کوتاه مدت نیز بهبود داشتند (مطالعه 1)
 • نوشیدن روزانه 2 یا 3 فنجان قهوه کافئین دار (یعنی مصرف 200 تا 300 میلی گرم کافئین) می تواند خطر خودکشی را تا 45٪ کاهش دهد (مطالعه 2)
 • مطالعه دیگری نشان داد که مصرف کافئین می تواند خطر افسردگی را تا 13٪ کاهش دهد (مطالعه 3)
 • نوشیدن یک فنجان قهوه دیگر فواید دیگری ندارد ، مگر اینکه بین فنجان اول و دوم 8 ساعت یا بیشتر فاصله داشته باشید (مطالعه 4)
 • نوشیدن 3 تا 5 فنجان قهوه یا بیش از 3 فنجان چای روزانه می تواند خطر ابتلا به بیماری های مغزی مانند آلزایمر – بیماری پارکینسون را کاهش دهد و این میزان بین 28 تا 60 درصد است (مطالعه 5)
 • چای و قهوه علاوه بر کافئین حاوی ترکیبات بسیار م otherثر دیگری هستند که به نوبه خود اثرات و فواید خود را دارند.

2- چربی سوزی و متابولیسم را تقویت کنید

کافئین فعالیت سیستم عصبی مرکزی را افزایش می دهد و بنابراین فرآیند چربی سوزی را تا 13٪ افزایش می دهد و متابولیسم را 11٪ افزایش می دهد و بنابراین از منظر عملی ، مصرف روزانه 300 میلی گرم کافئین می تواند کالری را که می سوزانید افزایش دهد. تا 79 کالری.

این مقدار ممکن است کم به نظر برسد ، اما از طرف دیگر در صورت عدم مصرف قهوه یا کاهش کالری اضافی ، می تواند افزایش افزایش تدریجی وزن باشد.

علاوه بر این ، قهوه به طور کلی و کافئین به طور خاص قادر به کنترل اشتها علاوه بر کاهش اشتیاق برای قندها هستند (زیرا برای افزایش فعالیت خود می خواهید قند بخورید و کافئین با سرعت بالاتری به این مهم دست می یابد).

شاید برایتان جالب باشد: 12 نوع ماده غذایی که به چربی سوزی کمک می کنند

3- خستگی عضلات ناشی از ورزش را به تأخیر می اندازد

کافئین بدن را تحریک می کند تا چربی ها را برای به دست آوردن انرژی مورد نیاز در ورزش مصرف کند ، و این باعث می شود که اثر ورزشی بالاتری در ورزش حاصل شود و از طرف دیگر میزان گلوکز موجود در ماهیچه ها را برای مدت طولانی تری حفظ می کند و این به شما کمک می کند علاوه بر بهبود انقباضات عضلانی و افزایش خستگی و خستگی عضلات ، تمرینات را ادامه دهید. خستگی خود را تحمل کنید.

این مزایا و بهبود عملکرد ورزشی شما را می توان با مصرف مقدار کافئین تا 1.4 میلی گرم در هر 3 کیلوگرم وزن بدن به دست آورد ، البته به شرطی که این اتفاق تقریباً یک ساعت قبل از ورزش انجام شود.

شاید برایتان جالب باشد: نکات ورزش … 15 نکته ای که می تواند شما را در ورزش چسبناک کند

4- از دیابت و بیماری های قلبی محافظت می کند

علیرغم آنچه در مورد تأثیر کافئین شایعه شده است ، اما از بیماری قلبی بی عیب است و خطر ابتلا به آن را افزایش نمی دهد و واقعیت کاملاً برعکس است. مطالعات نشان می دهد که خطر بیماری قلبی بین 16٪ – 18 – در مردان و زنانی که تا 4 فنجان قهوه می نوشند کاهش می یابد امروز 100 – 400 میلی گرم کافئین است (مطالعه 6)

در مطالعه دیگری مشخص شد که مصرف روزانه دو تا 4 فنجان چای سبز می تواند خطر سکته مغزی را بین 14 تا 20 درصد کاهش دهد و همچنین می تواند تا 30 درصد از دیابت محافظت کند.

یک نکته باید مورد توجه قرار گیرد ، آن تأثیر کافئین بر فشار است ، زیرا در برخی افراد باعث افزایش جزئی می شود ، اما این اثر به طور کلی کم است و بین 3-4 میلی متر جیوه است و معمولاً در افرادی که مرتبا قهوه می نوشند ، کمرنگ می شود.

شاید برایتان جالب باشد: مروری بر علائم بیماری های قلبی عروقی

5- از کبد در برابر آسیب و سرطان محافظت کنید

قهوه خطر سیروز (آسیب کبدی) را تا 84٪ کاهش می دهد ، علاوه بر این در کاهش سرعت پیشرفت بیماری در صورت وجود ، افزایش پاسخ درمانی و کاهش خطر مرگ زودرس موثر است.

همچنین نوشیدن دو تا 4 فنجان قهوه در روز 65٪ خطر ابتلا به سرطان کبد را کاهش می دهد و 38٪ از سرطان روده بزرگ و رکتوم محافظت می کند.

6 – مزایای دیگر

همه اینها همراه با تعداد زیادی از مزایا ، مهمترین آنها عبارتند از:

 • 20٪ از پوست در برابر سرطان محافظت کنید.
 • خطر ابتلا به نقرس را در زنان 57٪ و در مردان 40٪ کاهش می دهد.
 • حرکت روده را تقویت کنید و میزان و فعالیت باکتریهای مفید را افزایش دهید.
 • 30٪ کاهش خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس.

مقدار مجاز کافئین و عوارض جانبی

مقدار مجاز کافئین و عوارض جانبی

دوز مجاز کافئین روزانه

طبق USDA ، مصرف روزانه 400 میلی گرم کافئین (توزیع شده در طول روز) بی خطر تلقی می شود ، معادل 2-4 فنجان قهوه در روز ، اما مصرف بیش از حد مجاز 500 میلی گرم کافئین در یک دوز منفی گزارش شده است.

بنابراین ، مقدار کافئین مصرف شده در یک زمان (یک فنجان) باید به 200 میلی گرم کاهش یابد.

حساسیت به کافئین

آلرژی به کافئین شرایطی است که در آن بدن قادر به تحمل کافئین نیست و یک واکنش آلرژیک با عوارض جانبی رخ می دهد و گاهی اوقات می تواند برای مرگ خطرناک باشد.

میزان کافئین ایجاد کننده آلرژی در افراد مختلف متفاوت است ، برخی از افراد به آن بسیار حساس هستند.یک فنجان کوچک قهوه می تواند باعث ایجاد حساسیت شود.از طرف دیگر افرادی هستند که نسبت به آن حساسیت کمتری دارند بنابراین می توانند مقدار بسیار بیشتری را بدون تأثیر کمی بخورند.

بنابراین به طور کلی ، شناختن بدن و میزان کافئین مناسب برای شما ضروری است و از دوز مجاز آن که 400 میلی گرم در روز است فراتر نروید ، حتی اگر بدن مقدار بیشتری را تحمل کند.

علاوه بر اهمیت زمان مصرف کافئین به فاصله حداقل 4 ساعت از زمان خواب به منظور اطمینان از اثر محو شدن آن و همچنین امکان خواب عمیق و تأمین بقیه موارد مورد نیاز.

شاید برایتان جالب باشد: حساسیت به کافئین … وقتی فنجان قهوه خطرناک است و نمی توانید کافئین را تحمل کنید

اثرات جانبی

مصرف کافئین به طور کلی بی خطر تلقی می شود ، اما مصرف زیاد آن می تواند با عوارض جانبی و آلرژی همراه باشد ، که می تواند توسط موارد زیر نشان داده شود:

 • اضطراب
 • لرزیدن بدن.
 • آریتمی
 • مشکل به خواب رفتن.
 • خواب قطع شده
 • سردرد
 • اختلالات گوارشی.
 • فشار خون بالا (برای بعضی از افراد).

برای زنان باردار ، کافئین می تواند از جفت عبور کند و این خطر سقط جنین و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد ، بنابراین باید مقدار کافئین برای زنان باردار به 200 میلی گرم در روز کاهش یابد.

این ممکن است شما را مورد علاقه قرار دهد: ضرر قهوه … وقتی معلوم شود آنچه را که دوست دارید بر روی شما باشد


کافئین مضر نیست و حقیقت کاملاً برعکس است! مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که مقدار زیادی از فواید و تعداد زیادی از بیماری هایی که کافئین از آن جلوگیری می کند و خطر آن را کاهش می دهد ، ثابت می کند ، بنابراین حتما هر روز فنجان قهوه یا فنجان چای خود را بنوشید.

منابع

.

درباره‌ی javadesmaty

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =