شنبه , فوریه 27 2021
خانه / سبک زندگی اهل بیت / کاشت نشاء اخبار – روازاده سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |

کاشت نشاء اخبار – روازاده سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |

بد نیست بدانیم:
قاعده وقانون طولکی که همان دست نشان کردن و کاشت نشاء است را می گویند، این است که زمین مرغوبی به اندازه ی زراعت مشخص می کنند، از کود کهنه پوسیده پر می کنند و شخم می زنند و به دقت تمام کلوخ ها را نرم می کنند، در زمین لوله های آب قرار می دهند که به این کار پله بند می گویند.

هر روزی که قرار است نشاء ها کاشته شوند داخل لوله ها را پر از آب می کنند و با وجود آب در لوله ها، بذرهای سبز شده را می آورند و در دو ظرف لوله ها در قسمت بالای آنها می کارند و خاک خشکی را از قسمت دیگر زمین پای نشاء ها می ریزند و خاک را فشار می دهند تا خاک محکم شود و به ریشه ها هوا نرسد.

بعد از تمام شدن کاشت نشاء در هر لوله آب را در لوله دیگر می بندند و به همان طریق لوله قبل از نشاء را می کارند.

زمان کاشت نشاء باید آب در وسط لوله باشد چرا که روز بعد از کاشت نشاء مجدداً باید آب را داخل لوله ها بیاندازند و کاملاً آبیاری کنند تا آب به صورت کامل به ریشه ها برسد، البته باید نم و رطوبت به ریشه ها برسد، در عرض شش روز دیگر، هر سه روز یک بار آب می دهند تا نم و رطوبت آب به آن گیاه برسد. پس از آن هر پنج روز یکبار آب می دهند تا وقتی که ریشه ها بزرگ و محکم شوند و گیاه چهار برگ تولید کند و گیاه از ضعیفی بیرون بیاید و قوی شود و آن وقت است که پانزده روز از آبیاری خودداری می کنند و بعد از آن دقت در زمین می کنند که ضعیف است و یا قوت دارد.

باطن پلید اما ظاهرخوش، باعث بلای عمومی میشود

در زمین پرقوت هشت روز یک دفعه ودر زمین کم قوت ده روز الی دوازده روز یک مرتبه آب می دهند. و در زمان طولکی یعنی همان کشت نشاء در گرمسیری نیمه ی اردیبهشت ماه است تا آخر مردادماه.

هوای معتدل و مایل به خنکی، از اول خردادماه تا آخر تیرماه است. هرچه از این زمان ها بگذرد محصول خوب و مطلوب نمی شود.

مفاتیح الارزاق ج1 ص574

🇮🇷جامعه اسلامی حامیان کشاورزی ایران

 

 


لینک : ravazadeh.com

قالب وردپرس

درباره‌ی جواد عصمتی

حتما ببینید

5535964 310x165 - ببینید مسی با حریف چه کرد!

ببینید مسی با حریف چه کرد!

بارسلونا در دیداری دشوار و در استادیوم سانچس موفق شد با دو گل عثمان دمبله …

دیدگاهتان را بنویسید