جمعه , اکتبر 23 2020
خانه / سبک زندگی اهل بیت / چهل حدیثی که پیامبر اکرم (ص) به حضرت علی(ع) آموخت وعمل به آن را ضامن وارد شدن به بهشت دانست

چهل حدیثی که پیامبر اکرم (ص) به حضرت علی(ع) آموخت وعمل به آن را ضامن وارد شدن به بهشت دانست

شفقنا- پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ، به امیر مؤمنان علی علیه السلام سفارش کرد و از جمله فرمود : «ای علی! هر کس از امّتم که چهل حدیث را برای خدا و سرای آخرت حفظ کند، خداوند ، روز قیامت ، او را با پیامبران، صدّیقان (راستگویان) و شهیدان و شایستگان _ که بهترین همراهان اند _ ، محشور می کند» .

به گزارش مجله امام زمان به نقل شفقنا، علی علیه السلام گفت : ای پیامبر خدا! به من بگو این احادیث، چه هستند؟

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود : «این که به خدای یگانه بی انباز ، ایمان بیاوری و تنها او ، نه کس دیگری را بپرستی و نماز را با وضویی کامل و در وقت خود و بدون تأخیر ، به جا آوری که در تأخیر آن و [بیرون وقت خواندن] بدون علّت، خشم خدای عز و جل است، [و این که] زکات را بپردازی و ماه رمضان را روزه بگیری و چون مالی داشتی و مستطیع بودی، حج بگزاری .

پدر و مادرت را نافرمانی نکنی ، مال یتیم را به ستم نخوری ، رِبا نخوری و شراب و هیچ یک از نوشیدنی های مست کننده را ننوشی، زنا و لواط و سخن چینی نکنی و به خدا ، سوگندِ دروغ مخوری، دزدی مکنی، گواهی دروغ برای هیچ کس، نزدیک یا دور ، ندهی و حق را از هر کس که آن را آورد، کوچک باشد یا بزرگ ، بپذیری و به ستمکار ، تکیه مکنی، هر چند دوست صمیمی و نزدیک باشد ، و به هوسَت عمل نکنی و به زن عفیف ، تهمت نزنی و ریا نکنی که کمترین ریا، شرک به خدای عز و جل است .

افراد کوتاه و بلند را به زبان عیب ، کوتاه و بلند نخوانی و هیچ یک از آفریدگان خدا را مسخره نکنی و بر بلا و مصیبت ، شکیب ورزی و خداوند را برای نعمت هایی که به تو داده، سپاس بگزاری و خود را از کیفر خدا بر گناهی که می کنی ، ایمن مپنداری و از رحمت خدا ، ناامید نشوی و از گناهانت به سوی خدای عز و جل باز گردی _ که بازگردنده از گناهانش ، مانند کسی است که گناهی ندارد _ و در کنار استغفار، بر گناهانت اصرار نورزی که همچون ریشخند کنندگان خدا و آیات الهی و پیامبرانش می شوی.

و این را بدانی که آنچه به تو رسیده ، حتما و بدون خطا، رسیده است و آنچه [به ظاهر] خطا می نماید، نباید به تو می رسیده است. با رضایت آفریده، نارضاییِ آفریدگار را به دست نیاوری و دنیا را بر آخرت ، مقدّم نداری ، که دنیا ، فانی و آخرت ، باقی است. بر برادرانت از آنچه در توان داری ، بخل نورزی و درونت ، مانند برونت باشد ، نه این که ظاهرت، زیبا و باطنت ، زشت باشد ، که اگر چنین کنی، از منافقان خواهی بود.

و این که دروغ نگویی و با دروغگویان ، در نیامیزی و چون سخن حقّی را شنیدی، خشم مگیری. خود، خانواده، فرزندان و همسایگانت را به اندازه توانت ، ادب بیاموزی و به علمت، عمل کنی. با هیچ یک از خلق خدا ، جز به حق ، رفتار نکنی و در برابر نزدیک و دور ، نرم باشی ، نه زورگو و سرسخت. تسبیح و تهلیل و دعا، فراوان بگویی و بسیار به یاد مرگ و پس از آن ، از قیامت تا بهشت و دوزخ باشی ، و بسیار قرآن بخوانی و به آن ، عمل کنی .

نیکی به مردان و زنان مؤمن و گرامیداشتِ آنان را غنیمت بدانی. بنگر هر چه را برای خود نمی پسندی ، با هیچ یک از مؤمنان مکنی و از کار خیر ، ملول مشوی. سربارِ هیچ کس مباشی و چون به کسی نعمتی بخشیدی ، بر او منّت مگذاری و دنیا نزد تو ، زندانی باشد که از آن به سوی بهشت می روی.

این ، چهل حدیث است که هر کس از امّتم بر آن پایداری ورزد و آنها را حفظ کند، به رحمت الهی وارد بهشت می شود و پس از پیامبران و اوصیا، بافضیلت ترین و محبوب ترینِ مردم در نزد خدای عز و جل است و خدا ، او را روز قیامت با پیامبران، صدّیقان (راستگویان) ، شهیدان و شایستگان _ که بهترین همراهان اند _ ، محشور می کند» .

انتخاب وویراست شفقنا از کتاب  کتاب دانشنامه امام حسین علیه السلام بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ جلد ۱۳وئ.د

منبع : fa.shafaqna.com

قالب وردپرس

درباره‌ی جواد عصمتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =