شنبه , می 30 2020
خانه / فضای مجازی / حیرت رسانه‌های خارجی از فتح خرمشهر بعد از ۵۶۷ روز اشغال

حیرت رسانه‌های خارجی از فتح خرمشهر بعد از ۵۶۷ روز اشغال

حیرت رسانه‌های خارجی از فتح خرمشهر بعد از ۵۶۷ روز اشغال

سوم خرداد ۱۳۶۱ روزی بود که رزمندگان اسلام با اینکه از لحاظ تجهیزات و نیروی انسانی با دشمن بعثی قابل مقایسه نبودند، توانستند با شجاعت و روحیه ایثار شهر خرمشهر را آزاد کنند که این امر موجب حیرت و تعجب رسانه‌های حامی رژیم صدام نیز شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عملیات بیت‌المقدس را می‌توان بزرگترین و مهمترین عملیاتی دانست که جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس انجام داد و حدود ۱۳۰ هزار نیروی سپاهی، ارتشی و داوطلب مردمی با هدف آزادسازی شهر خرمشهر که از همان دوران ابتدایی جنگ به دست نیروهای دشمن بعثی افتاده بود، به محور اهواز- خرمشهر و منطقه دشت آزادگان اعزام شدند.

عملیات بیت‌المقدس در چهار مرحله انجام شد و بیش از ۳ هفته نیز به طول انجامید و در نهایت رزمندگان ارتش، سپاه و نیروهای مردمی موفق به آزادسازی این شهر مهم و استراتژیک که ۵۶۷ روز تحت اشغال نیروهای بعثی بود، شدند.

نیروهای رژیم بعثی از آنجا که از آغاز عملیات آزادسازی خرمشهر آگاه بودند، برای تجدید قوا و اجرای عملیات دفاعی از خرمشهر برنامه ریزی کردند، اما به دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران در این عملیات از نیروهای داوطلب مردمی نیز استفاده کرده بود، لذا دشمن بعثی غافلگیر شد، به طوری که بیش از ۱۹ هزار نیروی عراقی به اسارت گرفته شدند. به دلیل اینکه نیروهای مردمی نقش بسزایی را در فتح خرمشهر ایفا کردند، بنابراین از روز سوم خرداد با نام روز مقاومت و ایثار و ازخودگذشتگی یاد می‌شود.

شهر خرمشهر با همه سختی‌ها و دشواری‌هایی که داشت، بالاخره در مورخ سوم خرداد ۱۳۶۱ با رشادت رزمندگان اسلام آزاد شد. پیروزی‌ای که با توجه به تجهیزات به‌روز و پیشرفته نیروهای دشمن و بالا بودن تعداد نیروهای انسانی آنها، تعجب رسانه‌ها و کارشناسان کشورهای خارجی که تمام تلاش خود را در دوران دفاع مقدس برای تخریب جمهوری اسلامی ایران و حمایت از رژیم بعثی عراق انجام داده بودند، برانگیخت.

دفاع‌پرس در ادامه گزارش خود نوشت، رادیو دولتی انگلیس همزمان با آغاز عملیات بیت‌المقدس در ویژه‌برنامه‌ای با عنوان تحلیل جنگ ایران و عراق اعلام کرد که چنان‌چه ایرانیان درصدد بازپس گرفتن شهر خرمشهر برآیند، سخت‌ترین گردو را برای شکستن برگزیده‌اند. همین رسانه دو روز بعد از پیروزی رزمندگان در عملیات بیت‌المقدس و رسیدن به مهمترین هدف خود یعنی آزادسازی خرمشهر، عنوان داشت، از زمانی که خبرنگاران غربی از نیروهای عراقی در خرمشهر دیدن کرده و از روحیه خوب آن‌ها گزارش داده‌اند، بیش از سه یا چهار روز نمی‌گذرد که ناگهان همه شهر از دست عراقی‌ها بیرون کشیده شد.

همچنین خبرگزاری آمریکایی یونایتدپرس، چهارم خرداد ۱۳۶۱ در گزارشی از فرار سربازان عراقی از خرمشهر خبر می‌دهد که این موضوع دقیقاً برخلاف برنامه‌هایی بود که قرار بود در این منطقه شکل بگیرد. از طرفی رادیو دولتی صدای آمریکا نیز که از پیروزی رزمندگان اسلام در خرمشهر متعجب شده بود، بعد از مدتی سکوت در نهایت بعد از گذشت هشت روز از فتح خرمشهر در گزارشی اعلام کرد که با وجود مشکلات تدارکاتی، ناآرامی‌های ناشی از انقلاب و کاهش تدریجی قدرت عملیات نیروهای هوایی ایران، ماشین نظامی ایران در عملیات آزادسازی خرمشهر به‌گونه‌ای اعجاب‌آور عمل کرد.

از طرفی روزنامه گاردین انگلیس نیز در ویژه نامه خود درباره پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیتالمقدس بیان کرد که سقوط خرمشهر یعنی سقوط آخرین و مهم‌ترین افتخار جنگی عراق که ایرانی‌ها با بازپس گرفتن آن، این برگ برنده را که به‌وسیله آن عراق می‌کوشید ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، از دست بغداد ربودند.

۵۷۵۷

قالب وردپرس

درباره‌ی javadesmaty

حتما ببینید

ببینید | بار دیگر زلزله، تهران را لرزاند

اعلام خبر وقوع زلزله تهران در بخش خبری ساعت ۱۳ رسانه ملی را مشاهده می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *