شنبه , سپتامبر 19 2020
خانه / روشنگری / ببینید | آیا بورس حباب دارد؟

ببینید | آیا بورس حباب دارد؟

ببینید | آیا بورس حباب دارد؟

شاخص کل بورس تهران به 1.8 میلیون واحد رسیده و درباره اینکه آیا بورس حبابی شده یا همچنان پتانسیل رشد دارد، صحبت‌های متنوعی مطرح می‌شود.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پارسا هروی تحلیلگر بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا بورس حباب دارد؟ گفت: از زمانی که شاخص حدود 200 هزار واحد بود هم صحبت از حبابی بودن شاخص می‌شد. اما الان شاخص به حدود 1.8 میلیون واحد رسیده است. برای خیلی‌ها این سوال مطرح است که چرا در شرایطی که کشور تحریم است و حال اقتصاد هم چندان مساعد نیست چرا شاخص همچنان در حال رشد است؟
وی ادامه داد: باید توجه کنیم که شاید درآمد ارزی شرکت‌ها ثابت مانده یا حتی کاهش هم داشته باشد به دلیل کاهش میزان فروش یا تخفیفی که در فروش محصول لحاظ می‌کنند. اما باید این را در نظر بگیریم که دلار آن زمان 4 هزار تومان بود و الان دلار نیمایی به 17500 تومان رسیده است. پس می‌توانیم بگوییم طبیعی است درآمد ریالی خیلی از شرکت‌ها با افزایش قابل توجهی مواجه شده است.
او گفت: شرکت‌ها را می‌توان بر اساس دارایی‌ها هم ارزشگذاری کرد. با توجه به تورمی که داشتیم، ارزش املاک، تجهیزات و به طور کلی دارایی‌های شرکت‌ها از نظر ریالی افزایش داشته است. یکی از روش‌های ارزشگذاری شرکت‌ها، نسبت P/E آن‌هاست که عددی برای سنجش نسبت قیمت سهام به سود هر سهم است. با توجه به نرخ دلار، P/E بسیاری از سهم‌ها زیر 10 است. پس صحبت از حباب درباره این سهم‌ها منطقی نیست. البته تعدادی از نمادها هم بالاتر از ارزش ذاتی معامله می‌شوند اما تعداد زیادی از نمادها در محدوده ارزش ذاتی در حال معامله هستند.


دریافت
20 MB

266 256

قالب وردپرس

درباره‌ی javadesmaty

حتما ببینید

بالاخره با این همه پول چیکار کنم؟!

نبود برنامه‌ای مشخص و تضمین شده برای سرمایه‌گذاری باعث شده که برخی از مردم شاهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =